W tym miesiącu skupiliśmy się na module ZIEMIA w programie innowacyjnym T@blit. Dzieci miały możliwość poznawania różnych skał i minerałów występujących wokół nas. Na początek realizowaliśmy zajęcia z programu Nauczyciel Uniwersytetu Dzieci, gdzie przedszkolaki poznały różne rodzaje skał i kamieni i odróżniały je od siebie, poznając wszystkie, nawet te najbardziej skomplikowane nazwy.
Kamienie towarzyszyły nam przy każdej aktywności. Tematem przewodnim spotkania w międzyszkolnym projekcie JA-TY-MY również były skały i minerały o różnorodnej fakturze i strukturze. Z kamieni powstały wspólne "andrzejkowe" kompozycje.
Zajęcia można zobaczyć w zakładce
ZACZAROWANE KAMIENIE
Omawiając zajęcia zgdone z innowacją (w tym miesiącu Grecja i Kamerun) nie zabrakło doświadczeń ze skałami i mienarałami. Podczas podróży do Grecji, jako mali architekci stworzyliśmy z masy solnej Partenon ze starożytności, a podczas zgłębiania afrykańskiego Kamerunu - wykonaliśmy wulkan z gliny ceramicznej.
Zajęcia można obejrzeć w zakładce
GRECJA - KRAJ NA WYSPACH
Fotorelacja z zajęć
BOZE NARODZENIE W KAMERUNIE
Podczas zajęć poznawaliśmy także właściwości gliny ceramicznej i tworzyliśmy niepowtarzalne kubki z tego materiału. Zajęcia odbyły się w ramach programu Nauczyciel Uniwersytetu Dzieci.
Relację z zajęć można zobaczyć z zakładce
JAK ULEPIĆ KUBEK Z GLINY?
Nasze spotkania Klubu Młodego Odkrywcy "Poszukiwacze Przygód" miały na celu zgłębienie wiadomości na temat otaczających nas skał i mienerałów. Poznawaliśmy strukturę różnych kamieni : węgla kamiennego i brunatnego, gliny, masy solnej, masy papierowej, kamyków akrylowych i szklanych oraz barwionych, a także omawianej w zeszłym miesiącu kalafonii. Dzieci używały różnych metod, aby sprawdzić które z nich potrafią zmienić strukturę kamieni. Badacze wkładały kamienie do zimnej i gorącej wody, polewały wodą utlenioną albo ścierały papierem ściernym.
Przebieg zajęcia można obejrzeć w zakładce
CZY MOŻNA ZMIENIĆ STRUKTURĘ KAMIENI? oraz na przedszklonym kanale youtube
FILM Z KMO
Kolejne spotkanie KMO "Poszukiwacze Przygód" dotyczyło piasku kinetycznego, który przedszkolaki stworzyły samodzielnie, odmierzając odpowiednie proporcje wody, piasku i skrobi.
Fotorelacja z zajęć dostępna tutaj
PIASEK KINETYCZNY
Stworzyliśmy też domowym sposobem kolorową krędę.
Podsumowaniem naszych rozważań o ZIEMI była wycieczka autokarowa do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, gdzie dzieci miały okazję poznać skały meteorytów, bursztynów itp. oraz podziwiały piękną wystawę kamieni w muzealnym ogrodzie.
Relację z wycieczki można zobaczyć w zakładce
MUZEUM ZIEMI