niedziela, 30 listopada 2014

WYGRANY KONKURS!

Miło jest mi poinformować, że nasze przedszkole (czyli nasza grupa) zwyciężyło w konkursie w ramach projektu „Hakuna Matata – z edukacją globalną przez przedszkolne lata”.



Hakuna Matata to nowatorski projekt z zakresu edukacji globalnej współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 r. 


W ramach projektu Fundacja Usłyszeć Afrykę wydała trzy numery gazetki edukacyjnej, która trafiła do 50 przedszkoli województwa mazowieckiego.





Nasze zajęcia uznane zostały za najciekawszą inicjatywę z zakresu edukacji globalnej wśród przedszkoli biorących udział w projekcie. Zajęcia dotyczyły problemu wody pitnej w Afryce i dostępu mieszkańców do studni. Są to zajęcia o Sudanie, które przeprowadziłam w przedszkolnym ogrodzie. Dzięki projektowi dzieci dowiedziały się jak cenna jest woda, jak wiele jej zużywamy w ciągu dnia. 

Wygraliśmy cenne nagrody - dla dzieci audiobooki "Afryka Kazika" oraz imienny dyplom dla każdego. Dzieci samodzielnie rozpakowały nagrody, były bardzo zadowolone i podekscytowane. 










piątek, 28 listopada 2014

W JAKICH DOMACH MIESZKAMY? BOLIWIA

Dnia 28.11.2014 r. zapoznaliśmy się z Boliwią. Zajęcia  zostały przeprowadzone w ramach projektu "Edukacja globalna dla najmłodszych" Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" , który został opracowany w taki sposób, aby przemawiać do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz nauczycieli. Przeprowadził je pan Adam Kaczmarek, który jest etnologiem i antropologiem kultury i ma duże doświadczenie w pracy z dziećmi.  W ramach projektu został przygotowany pakiet edukacyjny, który zawiera liczne pomoce do pracy z dziećmi, poświęcone wybranym krajom Globalnego Południa. 






Rozpoczęliśmy od Boliwii - kraju Indian. Dzieci odszukały Boliwię na mapie i zaznaczyły ją na naszym wielkim globusie. To kolejny kraj, który poznajemy. 





Przedszkolaki obejrzały mapę fizyczną Boliwii i poznały jej krainy. Widziały zdjęcia wznoszących się And oraz rozciągający się płaskowyż Altiplano z najwyżej położonym na świecie jeziorem Titicaca. Dzieci miały dużo radości z powtarzania tej nazwy. Następnie obejrzały las tropikalny. Miały możliwość porównania tych krajobrazów. 

Pan Adam opowiedział, że Indianie bardzo lubią tańczyć, bawić się.  Zachowali swoją kulturę, języki i tradycje do dziś. To sprawia, że Boliwia jest jednym z najbardziej różnorodnych i kolorowych krajów Ameryki Południowej.  Dzieci wykonały bardzo popularną zabawkę boliwijską o nazwie enchoque, inaczej kulołapka. Wykorzystały do tego kubeczek po jogurcie, sznurek i folię aluminiową. Następnie trenowały celowanie kulką do kubeczka. To zadanie wymagało precyzji i skupienia, niektórym się udało. Jest to świetna gra zręcznościowa, poprawiająca koordynację wzrokowo - ruchową.































Pan Adam pokazał dzieciom  fotografie z tego fascynującego kraju i opowiedział o domach, jakie można tam spotkać. Każdy był inny. Przedszkolaki dowiedziały się, że wygląd każdego domu zależy od miejsca. w którym jest wybudowany. Ludzie korzystają z tego co mają do dyspozycji. Dlatego dom na pustyni wykonany jest z kamieni, a dom w dżungli z drzew i traw. Dzieci były zachwycone różnorodnością domów.

Dzieci podzielone na zespoły składały wspólnie obrazek domu i starały się określić z czego jest zbudowany i na jakim terenie występuje. Doskonale poradziły sobie z tym zadaniem.






Na koniec przedszkolaki stworzyły swój własny, wymarzony dom. Zadaniem ich było określenie gdzie ten dom będzie się znajdował i z czego zostanie wykonany. Pomysły dzieci były niesamowite. 












Dzieci zainspirowane tworzeniem własnych domów, użyły kubeczków plastikowych do stworzenia swojego miasta. Oto ich propozycje :)







sobota, 22 listopada 2014

EKSPERYMENTY "PO AMERYKAŃSKU"

Dnia 21.11.2014 r. przygotowałam dla dzieci eksperymenty. Dzieci bardzo lubią doświadczać i świetnie radzą sobie z wyciąganiem wniosków i stawianiem hipotez. Badaliśmy sok z czerwonej kapusty i obserwowaliśmy zmiany po dodaniu do niego różnych substancji. 




Przed rozpoczęciem zajęć przeprowadziłam z dziećmi warsztaty językowe. Utrwaliliśmy kolory........ po angielsku, nawiązując do poznawanych w tym miesiącu Stanów Zjednoczonych.  Dzieci kojarzą nazwy, poznały je na zajęciach języka angielskiego, ale chciałam, by dzieci nabywały kompetencje językowe na różnych płaszczyznach i wykorzystywały je w różnych sytuacjach.  Także jeśli chodzi o rozwijanie słuchu fonematycznego, ważnego przy uczeniu się języków obcych. 











Dzieci samodzielnie dodawały ocet, cytrynę, mydło, sodę oczyszczoną, olej, sól i określały uzyskany kolor, także po angielsku.
















 Po określeniu koloru, nanosiły wyniki na kartę pracy, przyklejając kartonik z odpowiednim kolorem. Było dużo zabawy i wiele się nauczyliśmy.