poniedziałek, 4 stycznia 2016

JAK ZROBIĆ KOLOROWĄ KREDĘ?

Dnia 4.01.2015 r. odbyło się pierwsze w Nowym Roku spotkanie Klubu Młodego Odkrywcy "Poszukiwacze Przygód". Tematem przewodnim był gips i jego właściwości. Wspólnie z małymi badaczami postanowiliśmy wykonać kredę "domowym sposobem". Wybraliśmy kolory barwników, które będą nas interesować, a następnie każde dziecko wykonało swoją "formę do kredy". Wykorzystaliśmy rolkę po papierze, która świetnie sprawdziła się jako foremka i była łatwo dostępna. 

Taką foremkę trzeba było przygotować, co nie było takie proste i oczywiste. Ale przedszkolaki mają wprawę w pokonywaniu trudności i wspólnymi siłami udało się. Każdą rolkę należało szczelnie okleić taśmą z jednej strony, tak by nic nam nie wypłynęło. Następnie włożyliśmy papier do wypieków tą "błyszczącą" stroną do środka. 

Na koniec pozostało wymieszać wodę z gipsem i barwnikiem i uzyskawszy odpowiednią konsystencję masy, wlać do przygotowanej foremki. Teraz pozostaje czekać, aż gips stężeje i stwardnieje i będzie można wykorzystać krędę do rysowania.