czwartek, 30 kwietnia 2015

SKĄD PRZYLATUJĄ DO NAS BANANY?

Dnia 29.04.2015 r. realizowaliśmy zajęcia z programu Nauczyciel Uniwersytetu Dzieci. Tematem zajęć było pytanie „Skąd przylatują do nas banany i inne owoce i warzywa?”. Wspólnie zastanawialiśmy się czy dane warzywo może urosnąć w Polsce, czy ma do tego warunki, odpowiedni klimat.


Poznaliśmy maniok, podstawę pożywienia w Ameryce Południowej.
Na początku mówiliśmy o częściach rośliny. Sprawdzaliśmy, które części są jadalne i segregowaliśmy je według tego kryterium. Dowiedzieliśmy się jaką rolę spełnia każda część i jak poznać owoc. Największą zagadką dla dzieci było odkrycie, że pomidor, mimo, że jest warzywem, to jest owocem JNastępnie badaliśmy, co kryją w środku warzywa i owoce i za pomocą piktogramów określaliśmy, którą część zjadamy. Ciekawe było, że brokuł i kalafior to kwiatostan .


Po obejrzeniu filmu, w którym ekspert opisuje pochodzenie owoców i warzyw, sami rozdzieliliśmy je na cztery grupy- Bliski Wschód, Azję, Europę i Amerykę.  Bardzo dużo dowiedzieliśmy się.

Następnego dnia wybraliśmy się do pobliskiego warzywniaka, żeby sprawdzić zdobyta wiedzę w praktyce. Dzięki uprzejmości p. Eli, mogliśmy obejrzeć wszystkie produkty i zaznaczyć ich jadalną część odpowiednim piktogramem.


Bardzo dziękujemy p. Eli za pomoc w poszerzaniu naszej wiedzy.