Dnia 5.12.2014 r. odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Edukacja globalna dla najmłodszych". Tym razem poznaliśmy Algierię - pustynny kraj. Dzieci zobaczyły największą pustynię świata Saharę.
Sprawdzały, gdzie leży Algieria na wielkiej mapie konturowej.
Pan Adam poprosił dzieci, by pomogły mu spakować plecak na wyprawę na pustynię. Dzieci analizowały, co się przyda, a co będzie zbędne. Wybrały niektóre rzeczy, wzorując się na ubiorze mieszkańców pustyni - Tuaregów.
Przedszkolaki zobaczyły zwierzęta żyjące na pustyni. Są one specjalnie przystosowane do życia w suchym i gorącym klimacie. Wielbłądy jednogarbne (dromadery) potrafią zamykać nos w czasie burzy piaskowej, tak jak my powieki. Ich długie, gęste rzęsy chronią oczy, a ich powieki są półprzezroczyste. Garb wielbłąda to swego rodzaju plecak z prowiantem , którego wystarcza na 8 - 14 dni. Doskonale radzi sobie na pustyni także fenek - pustynny lis. Ma ogromne uszy, podobne jak u słonia, które pozwalają chłodzić ciało. Sierść fenka jest bardzo jasna, a stopy zwierzaka są porośnięte od spodu włoskami, dzięki czemu nie parzy go gorący piasek.
Przedszkolaki badały także piasek oraz jego ruch podczas dmuchania. Sprawdzały jak działa "burza pustynna".
Następnie zagraliśmy w zabawę z Algierii - Abhumil, czyli "Rzucanie do owoców". Dzieci miały za zadanie wcelować obręczą z tektury w rozłożone na środku jabłko, nie przekraczając linii. Za celny rzut, mogło wziąć nagrodę w postaci cząstki jabłka. Gra trwa do momentu wyczerpania nagród. W Algierii dzieci używają do zabawy daktyli czy fig oraz dużego liścia. Dzieci miały okazję spróbować świeżego daktyla.
Na koniec dzieci miały za zadanie dorysować zwierzętom niepustynnym (krowa, foka, niedźwiedź, dzik), takie elementy, które pozwoliłyby im przetrwać gorący klimat. Pomysły były niesamowite.