W styczniu omawiamy moduł KOSMOS z innowacyjnego programu T@blit. Zajmujemy się planetami, gwiazdami, słońcem, meteorytami, stacjami kosmicznymi i wszystkim, co zainteresuje dzieci i co jest związane z kosmosem. Na początku rozważań, dzieci wyszukiwały w albumach o kosmosie ( bardzo dziękuję wszystkim za przyniesienie ich w tak dużej ilości) ciekawych informacji i wiadomości. Podziwiały wspaniałe ilustracje i zdjęcia. Bardzo pochłaniające zajęcie. Dzieci chętnie korzytają z tego rodzaju metod. Po zapoznaniu się z najciekawszymi wiadomościami, przedszkolaki zabrały się za malowanie swojej strefy kosmicznej. Rysunki zostały narysowane samodzielnie wykonaną kredą, którą stworzyliśmy na warsztatach KMO.
Wiedza o kosmosie jest rozległa. Aby uporządkować dzieciom wiadomości, na początku skupiliśmy się na Układzie Słonecznym i planetach. Poznalismy ich nazwy, kolejność od Słońca, kolory i wielkości. Wspólnie stworzyliśmy "Owocowy Układ Słoneczny", zachowując mniej więcej proporcje. Następnie zamieniliśmy się w planety i we wspólnej zabawie "krążyliśmy" wokół Słońca.
Spotkanie w ramach projekty międzyszkolnego "JA -TY- MY" również dotyczyło kosmosu.
Zajęcia można obejrzeć w zakładce JA - TY -MY
Poznawaliśmy zagadnienie stref czasowych realizując zajęcia w ramach programu Nauczyciel Uniwersytetu Dzieci "Dlaczego istnieją strefy czasowe?"
Relację z zajęć można obejrzeć TUTAJ
Realizowaliśmy także scenariusz " Jak zbudować rakietę kosmiczną?", a zajęcia można zobaczyć TUTAJ
Warsztaty Klubu Młodego Odkrywcy także dotyczyły kosmosu. Stworzyliśmy "księżycową substancję", zwaną boraksowym glutem.
Zajęcia można zobaczyć w zakładce KMO